Jumana Emil Abboud
Antrepo No.3
Tütün Deposu 1 & 2

1971, Shefa-Amer. Kudüs'te yaşıyor.

Jumana Emil Abboud çizimlerinde, video işlerinde ve performanslarında, hafıza, kimlik ve Filistin'deki siyasi iklim gibi konulara değinirken, bedenin fiziksel deneyimlerine dayanan metaforik bir yaklaşımı benimsiyor.
Nar (2005) adlı video, nar tanelerini kabuğuna titizlikle tekrar yerleştiren bir kadının ellerini gösteriyor. Bu zahmetli ve görünürde anlamsız hareket, şiddetli yerinden edilme durumlarının etkilerini yok etme çabası içindeki saplantılı bir jest.
Limon Kaçakçılığı (2006) adlı videoda sanatçı Kudüs ve Ramallah arasındaki kontrol noktalarını geçerken yaşanan yorucu süreci ve toplumsal gerçekliği tekrar tekrar kayıt altına alıyor. Sanatçı, kontrol noktaları arasında yaptığı yolculuklar sırasında bir limon ağacının bütün meyvelerini Kudüs'teki bahçesinden kaçırıyor. Manzarayı ve yolculuğun tekdüzeliğini gösteren video, baskının işleyiş biçimini kaydediyor ve sanatçının kollarında ve vücudunun çeşitli yerlerinde taşıdığı limonlar farklı yan anlamlar kazanıyor.
Sanatçı Azizlik ve Aklı Başında-lık (1999-2009) başlıklı enstalasyonunda, azizelerin ikonografisini kendi "hiyeroglifsel" görsel dilini geliştirmek üzere bir çıkış noktası olarak alıyor. Dizi farklı kişisel deneyimleri ve toplumsal fenomenleri yansıtmak üzere kadın bedenini bir metafor olarak keşfediyor ve kutsallık, fedakârlık gibi kavramları kadının bireyselliği ve kendinden beklenen toplumsal roller arasındaki boşluklar bağlamında sorguluyor.