Danica Dakić
Antrepo No.3

1962, Saraybosna. Düsseldorf'ta yaşıyor.

Isola Bella adlı video çalışmasında Saraybosna yakınında bulunan Pazariç bölgesindeki Çocuk ve Gençlik Esirgeme Kurumu sakinlerinin ifadeleri, sahneler ve müzik bir dizi sekansla örülüyor. Videonun senaryosu, sanatçının filmin hem izleyicileri hem de oyuncuları olan esirgeme kurumu sakinleriyle gerçekleştirdiği yoğun işbirliğinden yola çıkıyor.
Isola Bella (2007-08), Dakić'in tarihi duvar kağıdı desenlerini çıkış noktası olarak alan ve marjinalleşmiş toplumsal gruplarla işbirliğini içeren bir proje dizisinin son halkası. Çalışmanın arka planında ideal bir ıssız adayı ya da Cennet Bahçesi'ni çağrıştıran aynı adlı bir 19. yüzyıl duvar kağıdı deseni yer alıyor. Toplumsal gerçeklik ya da esirgeme kurumu sakinleri karşısında Isola Bella, farklı bir adada bir başına kalmış bir sahneye dönüşüyor. 1949 yılında kurulan ve Bosna Hersek'in zihinsel engelliler için yapılandırılan ilk kurumu olan esirgeme kurumu, sosyalizmin modernleşmesinin bir örneği olmuş. Kurumun temel işlevi çocuklar ve genç yetişkinlerin ihtiyaçlarını karşılamak olsa da, sakinlerinin çoğunluğunu 1992-1996 savaşından kurtulan ve tüm hayatlarını kurumun sınırları içinde geçirmiş yaşlı insanlar oluşturuyor.

Isola Bella kendi kendisinin dünyası; yanılsama, arzu ve statükoyu kabullenişin yanı sıra, kişisel hikâye ve travmaların sahnelenmiş etkileşimlerden oluşan bir kolaj içinde örüldüğü, kendine yeten bir fantazmagorik alan.