Mounira Al Solh
Antrepo No.3

1978, Beyrut. Amsterdam ve Beyrut'ta yaşıyor.

Mounira Al Solh'un çokdisiplinli enstalasyonları ironik ve kurgusal bir yaklaşımla gündelik gerçekliği araştırıyor, görünürde başkaları için normal olan şeyleri sorguluyor, bunları yaparken de kendi üstünde düşünen bir konumu koruyor.
Deniz Bir Müzik Setidir (2007-09) adlı enstalasyonu, bizi Beyrut'ta koşullar ne olursa olsun, ister yağmur, ister rüzgâr, ister savaş, her gün yüzen bir grup adamla tanıştırıyor. Onların bu saplantılı âdeti, kendi ülkelerinde "sıradan bir hayat" sürmenin imkânsızlığına karşı gerçekleştirilmiş bir direniş edimi olarak ortaya çıkıyor. Normallik adına girişilen bu savaşım, sanatçının bu adamlar adına gerçek anlamda söz almasıyla birden biçim değiştiriyor. Sanatçı sesini, adamların âdetinin kırılganlığını açığa çıkarmanın ve "normallik" kurgusunu göstermenin kestirme bir yolu olarak kullanıyor.
Mounira Al Solh'un dergisi NOA (Not Only Arabic/Sadece Arapça Değil), özel dergi/performans arasında duran deneysel bir jest olarak tasarlandı. NOA'nın ikinci sayısı İstanbul Bienali'nde Tutuklama Başka Bir Şeyin Altında Gömülü adıyla yayımlanacak. Dergi tutuklama kavramını ele alıyor. Dergide yer alan yazılar arasında şunlar var: Benlik ve Bedenden Tiksinti - Mohammed Abi Samra, Tutuklanamayacak Tüm Rüzgârlara - Alena Alexandrova, Güvenlik Nedeniyle - Amal Issa, Harekete Karşılık - Zachary Formwalt ve Açıklama VI - Erden Kosova.

Dergi yalnızca 10 Eylül'den 12 Eylül'e kadar, 12.00-19.00 saatleri arasında İstanbul Bienali ofislerinde okunabilecek, zaman ve mekân kısıtlamaları nedeniyle ancak randevuyla görülebilecektir. Randevu almak için
+90 (534) 397 38 79'u arayabilirsiniz.