Sanja Iveković
Antrepo No.3

1949, Zagreb. Zagreb'de yaşıyor.

Sanja Iveković'in sanatsal çalışmaları 1970'lerden bu yana açıkça feminist ve aktivist bir konum benimsemiş ve sürekli olarak cinsel kimlik ve siyaset konularıyla yüzleşmiştir.
Güneş Gözlükleri (2009), İstanbul'da şiddet mağduru olan kadınlara yönelik bir vakıf olan Mor Çatı'yla gerçekleştirilmiş bir işbirliğidir. Tacize uğramış ve halen Mor Çatı sığınağında yaşayan kadınların kişisel hikâyeleri, ünlü güneş gözlüğü markalarının reklamlarına metin müdahaleleri yapmakta kullanılıyor, böylece yara-bereleri gizlemek için koyu renk gözlük kullanımına gönderme yapılıyor. Bu yapıt ilan olarak Elele ve İstanbul Life adlı iki Türk dergisinde yayımlandı, çeşitli kamusal alanlarda da poster olarak sergilendi.
Türkiye Raporu 09 (2009), Türk STK'larının Türkiye'de kadının konumu hakkında hazırlattığı bir rapordan alınmış ana maddelerin basıldığı kırmızı sayfalardan oluşuyor. Bu rapor cinsel ayrımcılıkla ilgili önemli bazı konuları ele alıyor, bunların arasında da en endişelendirici konu, Türkiye'de hala büyük bir sorun olan namus cinayetleri. Bu sayfalar bütün Bienal mekânlarına serpiştirilmiş durumda. Sanatçı basılı sayfalara çöp muamelesi yapıyor, çünkü güçlü kurumlarda bu tür raporların kaderi gerçekten de bu. Bu rapor aynı zamanda bir kampanya broşürü haline de getirildi.