Wendelien van Oldenborgh
Antrepo No.3

1962, Rotterdam. Rotterdam'da yaşıyor.

Wendelien van Oldenborgh'un çalışmaları, kişisel ve kolektif sorumluluk kavramlarına meydan okuyarak, çoğunlukla bireyin daha geniş bir siyasi çerçeve ve cezalandırıcı bir toplumsal çevre içindeki konumunu sorguluyor.
Talimat (2009) adlı filmi William Faulkner'ın Bir Rahibe İçin Ağıt isimli kitabında geçen meşhur sözle açılıyor: "Geçmiş hiç de ölü değildir. Hatta geçmiş bile değildir." Film, II. Dünya Savaşı'nın ardından Hollanda'nın Endonezya'da gerçekleştirdiği ve üstü kapalı bir biçimde "emniyet operasyonu" diye anılan askeri müdahaleyi ele alıyor. Filmde rol alan Hollanda Kraliyet Askeri Akademisi'nden genç öğrenciler, çok çeşitli kaynaklardan yapılmış alıntıları içeren bir senaryoyu canlandırıyorlar: Şu ya da bu şekilde kolektif sorumluluğu
ve sömürgecilik geçmişini ele alan kişisel günlükler, konuyla ilgili tarihi yayın metinleri ve denemeler. Enstalasyonda sanatçının babasının 1981 yılında Endonezya'ya yaptığı bir gezi sırasında çektiği iki fotoğraf bulunuyor. Bu gezi, sanatçının annesinin II. Dünya Savaşı'nın ardından bir toplama kampında geçirdiği dört yıldan sonra ülkeye ilk ziyareti olmuş.

Talimat, gerçek insanlar ve temsil ettikleri hayali kahramanlar arasındaki bir alanda yer alıyor; sanatçı, genç askeriye öğrencilerinin senaryonun talimatlarına itaatkâr bir şekilde uymayı bıraktıkları ve diyalogları okurlarken spontane kahkahalar ya da beceriksizliklerin ortaya çıktığı bir anı ucu açık bırakıyor.