Trevor Paglen
Antrepo No.3

1974, Maryland. Berkeley ve New York'ta yaşıyor.

Trevor Paglen'in sosyal bilimler, dedektiflik, astronomi ve güncel sanat arasında bir yerde işleyen çokdisiplinli çalışmasının çerçevesini deneysel coğrafya oluşturuyor. Yapıtları gizli askeri oprasyonları, CIA programlarını, hapishane işkencesini, uydu gözlemcilerini ve gizli askeri-endüstriyel kompleksin "kara dünya"sını araştırıyor. Paglen son dört yıldır, Diğer Gece Göğü adlı multimedya yapıtını oluşturmak için "gizli" uyduları belgeliyor.
Gök Cisimleri (İstanbul) (2009), İstanbul'un üzerinde geceleri dolaşan askeri ve keşif/istihbarat uydularını saptayarak Paglen'in arşivini genişletiyor. İstanbul Üniversitesi Astronomi Bölümü'yle işbirliği içinde çalışan Paglen, gökyüzüne serpilmiş yıldızların ışık çizgileriyle bölündüğü bir dizi fotoğraf çekti: Bunlar vizörden geçen ve uzun poz süresiyle yakalanan uyduların izleri. Bu kanıtın sunumu, gizli operasyonların görsel formatını taklit ediyor: Yörüngesinde ilerleyen Dünya'nın fotoğrafları, bir gözlem istasyonundaki monitörler gibi duvarı kaplıyor. Görsel bir ziyafet sunan, saf astronomik resimlere benzeyen bu fotoğraflar, kara dünyanın kinik belirsizliğini ortaya koyuyor.
Bu proje Michelle Dizon, Prof. Dr. M. Türker Özkan, Doç. Dr. A. Talat Saygaç, Yrd. Doç. Dr. M. Taşkın Çay, Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Esenoğlu, Yrd. Doç. Dr. İpek H. Çay, Araştırma Görevlisi Sinan Aliş, Araştırma Görevlisi F. Korhan Yelkenci, Özge Ünal ve Arzu Yayıntaş'ın yardımı ve işbirliğiyle gerçekleşti.