Marko Peljhan
Antrepo No.3

1969, Nova Gorica. Ljubljana ve Santa Barbara'da yaşıyor.

Marko Peljhan bilim ve sanatın arayüzünde çalışıyor; performans, teknoloji uygulamaları, telsiz, ses, video, film, konferanslar ve durumlarla ilgili araştırmalar gerçekleştiriyor. Sanatçı, sürmekte olan araştırmasında hem insan bedenini, hem de teknolojiyi etkin bir biçimde kullanarak çevreyi devreye sokacak ve onu yeni olasılıkların mekânı haline getirecek alternatif teknolojiler ve iletişim sistemleri aramaya çalışıyor. 1990'ların ortalarından beri kendini yöneten organizasyonlarla ilgili değişik formatları araştıran Peljhan, Projekt Atol ya da halen devam eden mobil laboratuar projesi Makrolab gibi birkaç sanat ve teknoloji organizasyonu kurdu. Aynı zamanda Ljudmila'nın (Ljubljana Digital Media Lab | Ljubljana Dijital Medya Laboratuvarı) kurucularından biri ve program koordinatörüdür.
Bölge 1995 (2009), Temmuz 1995'te, sekiz binden fazla insanın öldüğü Srebrenica katliamıyla ilgili uzun dönemli bir araştırmaya dayanan bir enstalasyondur. Katliam ve 25-30 bin sivilin yurtlarından sürülmesi, Birleşmiş Milletler'in Srebrenica'yı daha önce "güvenlik alanı" olarak ilan etmesine rağmen, Hollandalı BM barış gücünün gözü önünde gerçekleşti.
Çalışma, olaylarla ilgili geniş kapsamlı bir araştırmaya ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'ndan elde edilen belgelere dayanıyor. Askeri operasyonlar ve kitlesel infazlar sırasında birliklerin hareketini yeniden canlandırmaya çalışıyor ve katliamın ve sonrasının bir arşivini sunuyor; eski Yugoslavya'daki savaş konusunda uluslararası camianın pay ve sorumluluğunu, son teknoloji ürünü modern savaş tekniklerinin nasıl kullanıldığını analiz ediyor.

Bölge 1995 projesinin bir parçası olarak Hasan Nuhanović, 11 Eylül'de saat 12.00'de, Eski Platform Garanti'de (İstiklal Caddesi 136) "BM Bayrağı Altında" başlıklı bir konferans verecektir.